Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykład otwarty

Wykład otwarty

10 marca 2020 r. Dr Halina Nocoń: "Wojciech Korfanty i jego związki z Pszczyną"

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

W środę, 4 grudnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki "Zakątki Literackie". Tym razem klubowicze dyskutowali o literaturze amerykańskiej, omawiano książkę "Ludzie na drzewach" Hanyi Yanagihara. "Ludzie na drzewach" opowiadają historię amerykańskiego naukowca, Nortona Periny, który trafił na mikronezyjską wyspę, by z ekipą badawczą przyjrzeć się jej i opisać jej kulturę i fenomen. O tym ostatnim dowiaduje się dopiero na miejscu i na początku mu nie dowierza. Kto jednak nie zareagowałby tak samo, gdyby ktoś próbował wmówić mu, że na Ziemi istnieją ludzie nieśmiertelni, a na dodatek swoją nieśmiertelność zawdzięczają zjadaniu mięsa pewnego gatunku żółwia? Pogłoski okazują się prawdziwe, a przeprowadzone przez naukowców badania przynoszą im sławę, pieniądze i nagrody, w tym noblowską. Jest to niepokojąca, trzymająca w napięciu i tragiczna w wymowie opowieść o zderzeniu odmiennych kultur, stawiająca pytanie o granicę między dobrem a złem. Polecamy wszystkim tę pozycję na długie zimowe wieczory.

Na ostatnie w tym roku spotkanie DKK "Zakątki Literackie" zapraszamy w środę, 18 grudnia 2019. na godz. 18.30. do Klubu "13". Tym razem będziemy dyskutować o literaturze litewskiej.

 

Podczas pierwszego listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowaliśmy o literaturze serbskiej, a dokładnie o książce Danilo Kis "Psalm 44". Autor napisał powieść o Auschwitz, gdzie zginął jego ojciec, mając zaledwie 25 lat. Mimo tego jest to książka jednocześnie porażająca i subtelna, jakby serbski pisarz chciał udowodnić, że nawet w miejscu, nad którym nie znikał cień śmierci, jest miejsce na poezję. Opowieść o życiu i ucieczce nastoletniej Mariji z obozu koncentracyjnego przypomina nie tylko o piekle wojny, ale też o tym, jak bliskie są związki Erosa i Tanatosa. Biblijny "Psalm 44" to surowy i czuły zarazem reportaż z końca świata, który się nie odbył, i kamień milowy w pisarstwie serbskiego pisarza. Zachęcamy do lektury.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 27 listopada 2019, o godz. 18.30. Będziemy rozmawiać o książce "Moja walka" autorstwa Knausgard Karl Ove.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.